BEZPŁATNA konsultacja prawna !!! Zadzwoń i przekonaj się, że warto!

8.08.2013

Istota nakazu zapłaty


Każdy, kto choć raz otrzymał taki nakaz wie, jakie towarzyszą temu negatywne emocje. Nie trudno się temu dziwić skoro po przeczytaniu informacji, jakie się tam znajdują dociera do dłużnika, że ma dwa tygodnie na uregulowanie zobowiązania. Czym zatem jest nakaz zapłaty? 

Jest to orzeczenie wydane przez sąd lub referendarza sądowego na podstawie dowodów lub oświadczeń, jakie przedstawił powód. Nakaz wydawany jest na posiedzeniu niejawnym, co oznacza, że nie toczy się zwykła rozprawa, na którą zapraszane są obydwie strony sporu. Dłużnik często po otrzymaniu takiego pozwu ma ogromne wyrzuty, że nie udzielono mu możliwości obrony przed sądem. Razem z nakazem pozwany otrzymuje odpis pozwu i może się z nim zapoznać. 

Nakaz zapłaty może być wydany zarówno w postępowaniu nakazowym jak i w postępowaniu upominawczym. W obu tych przypadkach obowiązują jednak inne zasady postępowania zarówno powoda jak i pozwanego. 

Nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym – pozwany ma dwa tygodnie na to, aby taki nakaz zaskarżyć, jeżeli zrobi to po tym terminie sąd odrzuci zarzuty. W tym postępowaniu nakaz zapłaty opiera się na mocnych dowodach ze strony wierzyciela (powoda), ponieważ musi on bardzo skrupulatnie udowodnić zasadność roszczenia. Pozwany (dłużnik) w tym przypadku ma trudną sytuację, nie może tak łatwo zaskarżyć nakazu zapłaty, bo wierzyciel dysponuje mocnymi argumentami. Istotną informacją jest również to, że nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym stanowi tytuł zabezpieczenia (art. 492 Kodeks postępowania cywilnego). Wiąże się to z tym, że dłużnik może dostać wcześniej nakaz a potem odpis pozwu. Może się zdarzyć również sytuacja, w której to powód od razu uda się do komornika, aby odzyskać swoje pieniądze a dłużnik może wcześniej gościć w swoim domu komornika niż zostanie mu doręczony nakaz zapłaty. Daje to powodowi pewność, że dłużnik nie będzie w stanie ukryć wcześniej swojego majątku. Kolejnym uprzywilejowaniem dla powoda w tym postępowaniu jest zdecydowanie niższa opłata sądowa niż w postępowaniu upominawczym.  

Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym – w tym przypadku pozwanemu doręcza się nakaz wraz z odpisem pozwu, załącznikami i pouczeniem o skutkach niezaskarżenia. Dłużnik ma dwa tygodnie na to, aby uregulował zobowiązanie wraz z kosztami. Powód bez względu na wysokość roszczenia może złożyć wniosek o zapłatę w trybie upominawczym. Na podstawie art. 498 Kpc sąd wyda nakaz zapłaty. Nakaz zapłaty w tym trybie nie będzie wydany, jeżeli zasadność roszczenia będzie budziła wątpliwości, roszczenie będzie bezzasadne, nie będzie możliwości żeby doręczyć nakaz dłużnikowi na terenie kraju i ostatnie, jeżeli zaspokojenie roszczenia zależy od świadczenia wzajemnego. W tym trybie, jeżeli dłużnik zaskarży nakaz zapłaty, straci on swoją moc a sprawa trafia na tor postępowania zwykłego a więc postępowanie toczy się od początku a roszczenie nie jest w żaden sposób zabezpieczone. Ewentualny tytuł egzekucyjny wobec dłużnika będzie w tej sytuacji stanowić orzeczenie wydane przez sąd. 

inwestycje.pl