BEZPŁATNA konsultacja prawna !!! Zadzwoń i przekonaj się, że warto!

18.04.2013

Typy egzekucji komorniczej


Najpowszechniejszą formą odzyskiwania należności jest egzekucja z rachunku bankowego. Skuteczna jest ona tylko wówczas, gdy dłużnik na swoim koncie bankowym posiada środki finansowe. Windykacja ta polega na tym, iż komornik kontaktuje się z bankiem, w którym konto posiada dłużnik i zawiadamia, iż zajmuje środki zgromadzone na rachunku bankowym dłużnika. Egzekucja ta odnosi się zarówno do zasobów finansowych znajdujących się na koncie, a także do tych, które wpłyną na konto.
Bardzo popularną formą prowadzenia egzekucji jest egzekucja z wynagrodzenia za pracę. Komornik zawiadamia wówczas dłużnika, a także przedsiębiorstwo, w którym on pracuje, o zajęciu wynagrodzenia na poczet spłaty zobowiązania zaciągniętego wobec wierzyciela oraz polecenia przekazywania środków na poczet wierzytelności. W egzekucji z wynagrodzenia za pracę istotną rolę odgrywa typ umowy, na której pracuje nasz dłużnik. Inne rygory obowiązują dla egzekucji wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę, inne
dla umowy agencyjnej, dzieła czy zlecenia.
Bardzo często stosowaną formą egzekucji jest egzekucja z ruchomości lub też z nieruchomości należących do dłużnika. Egzekucja z ruchomości może dotyczyć samochodów, maszyn bądź też innych wartościowych ekonomicznie przedmiotów. Komornik zajmuje określoną ruchomość, a następnie szacuje jej wartość i wyznacza termin licytacji.
W przypadku nieruchomości procedura trwa dłużej z uwagi na konieczność dokonania stosownego wpisu w księdze wieczystej, przeprowadzenia wyceny nieruchomości przez biegłego, przeprowadzenie licytacji.
Przedsiębiorcy, którzy zawierają umowy z innymi podmiotami, powinni przed zawarciem umowy podjąć kilka działań, które mogą ich uchronić przed późniejszymi nieprzyjemnościami związanymi z ubieganiem się o spłatę zadłużenia, przeprowadzając wywiad gospodarczy, ustanawiając odpowiednie zabezpieczenia wierzytelności w umowach czy też zbierając dane o kontrahencie w środowisku. Łatwiejszym sposobem zabezpieczenia interesów jest odpowiednia asekuracja, niż późniejsza windykacja.
źródło: gazetabaltycka.pl