BEZPŁATNA konsultacja prawna !!! Zadzwoń i przekonaj się, że warto!

8.08.2013

Windykacja po śmierci dłużnika

Czym jest spadek? Art. 922 Kodeksu cywilnego mówi, że spadek stanowi ogół cywilnych majątkowych praw i obowiązków zmarłego. Przykładowe prawa, jakie mogą wejść w skład spadku to:


- udział we współwłasności

- użytkowanie wieczyste
- posiadanie
- prawa wynikające z papierów wartościowych
- spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego



Spadek to nie tylko majątek, jaki zostawia po sobie zmarły, ale często także długi. W dzisiejszych czasach większość osób posiada jakieś zobowiązania i większość osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jakie w przypadku śmierci będzie miało to konsekwencje. Dziedziczenie, bowiem to przejęcie całego majątku po spadkodawcy. 



Zobowiązania spadkodawcy



Długi, jakie zaciągnął spadkodawca za życia przechodzą na jego spadkobierców. Dotyczy to zarówno zobowiązań wynikających z zawartych przez niego umów  (niezapłacony czynsz, nieopłacona faktura), jak i czynu niedozwolonego (np. powodowanie wypadku, zniszczenie cudzego mienia) lub niewykonania bądź nienależytego wykonania zobowiązania (w tym umowy). Spadkobierca będzie, więc musiał zwrócić zaciągniętą przez spadkodawcę pożyczkę lub kredyt, uiścić zaległy czynsz, zapłacić należne odszkodowanie.



Zanim spadkobierca przyjmie spadek, powinien sprawdzić, czy zobowiązania zmarłego nie są wyższe od pozostawionego majątku. Gdyby tak się zdarzyło, istnieje ryzyko, że będzie spłacał za niego długi, chyba, że odrzuci spadek. Do chwili przyjęcia spadku spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko ze spadku. Od
chwili jego przyjęcia ponosi odpowiedzialność za te długi z całego swojego majątku. Spadkobierca ma, więc trzy możliwości:



1. Może przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjecie proste)
2. Może przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza)
3. Może spadek odrzucić



Przyjecie proste oznacza, że jeśli długi spadkowe będą wyższe od wartości masy spadkowej, spadkobierca będzie musiał spłacać je z własnego majątku. Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza oznacza, że spadkobierca odpowiada za długi spadkodawcy tylko do wysokości wartości spadku. Jeśli spadkobierca zdecyduje się na trzeci wariant nie będzie musiał spłacać wierzycieli. Po złożeniu oświadczenia o odrzuceniu spadku utraci wszelkie do niego prawa i nie będzie mógł tego później odwołać. Potraktowany będzie tak jakby nie dożył spadku. W jego miejsce wchodzą osoby, które dziedziczyłyby po nim z mocy ustawy (np. dzieci, wnuki). 



Przepisy Kodeksu cywilnego chronią w takiej sytuacji wierzyciela. Jeśli spadkobierca odrzucił spadek z pokrzywdzeniem wierzycieli, każdy z wierzycieli, którego wierzytelnośc istniała w chwili odrzucenia spadku, może domagać się, aby odrzucenie w stosunku do niego zostało uznane za bezskuteczne. Mają na to sześć miesięcy od chwili powzięcia wiadomości o odrzuceniu spadku, ale nie później niż z upływem trzech lat od odrzucenia spadku. Wierzyciel musi udowodnić, że w skutek odrzucenia spadku – dłużnik – stał się niewypłacalny w stopniu wyższym niż przed dokonaniem tej czynności. 

inwestycje.pl