Umowa pożyczki jest regulowana w Kodeksie cywilnym (art. 720 – 724) i może być zawarta w formie zarówno pisemnej jak i dorozumianej czy ustnej. Dla wierzyciela najlepszą formą zawarcia takiej umowy jest forma pisemna biorąc pod uwagę ewentualna konieczność dochodzenia jej zwrotu na drodze sądowej.
Windykacja pożyczki gotówkowej przedstawia się w następujących etapach:
- postępowanie przesądowe (tzw. windykacja miękka, polubowna)
- postępowanie sądowe
- postępowanie egzekucyjne
Wierzyciel, przeważnie zawsze przy pomocy zewnętrznej firmy windykacyjnej próbuje najpierw dochodzić swojej wierzytelności w sposób polubowny. Wysyłane są do dłużnika wezwania do zapłaty, w których to podana jest kwota długu oraz termin spłaty. Po wysłaniu ostatecznego wezwania wierzyciel ma prawo skierować sprawę na drogę postępowania sądowego. Postępowanie takie odbywa się w trybie niejawnym i zostaje wystawiony nakaz zapłaty, który jest wysyłany do dłużnika. Osoby zadłużone muszą pamiętać, że oprócz należności głównej ponoszą także dodatkowe koszty związane z postępowaniem sądowym (koszty zastępstwa, koszty sądowe).
Istotną sprawą jest również to, że dłużnikowi cały czas naliczane są odsetki. W zależności od tego, na jaki rodzaj odsetek strony się umówiły taka będzie ich wysokość. Mogą to być odsetki ustawowe, odsetki umowne czy odsetki maksymalne, które wynoszą czterokrotność stopy lombardowej. Jeśli strony nie ustaliły w umowie, jaki to ma być rodzaj odsetek należą się wtedy zgodnie z kodeksem cywilnym odsetki ustawowe (Art. 359 §2. Jeżeli wysokość odsetek nie jest w inny sposób określona, należą się odsetki ustawowe).
Dłużnik nieregulujący swojego zobowiązania pomimo otrzymania nakazu zapłaty musi się liczyć z konsekwencjami swojego postępowania. Konsekwencją i ostatecznością unikania spłaty jest, bowiem postępowanie komornicze.
Wierzyciel występuje do sądu o nadanie tytułowi egzekucyjnemu klauzuli wykonalności i z takim dokumentem może skierować sprawę do komornika.
TYTUŁ EGZEKUCYJNY + KLAUZULA WYKONALNOŚCI = TYTUŁ WYKONAWCZY
Komornik zaczyna egzekwowanie zadłużenia od zajęcia rachunków bankowych, rent, emerytur, wynagrodzenia za pracę. Kosztami komorniczymi obciążony zostaje dłużnik. Za każdy dzień, gdzie sprawa znajduje się u komornika, za każde pismo itp. dłużnikowi naliczane są za to koszty. Wierzyciel może również zlecić komornikowi poszukiwanie majątku dłużnika, w przypadku gdyby ten ukrył swoje dobra. Jednak za takie postępowanie ze strony dłużnika grozi kara pozbawienia wolności:
Art. 300. KK
§ 1. Kto, w razie grożącej mu niewypłacalności lub upadłości, udaremnia lub uszczupla zaspokojenie swojego wierzyciela przez to, że usuwa, ukrywa, zbywa, darowuje, niszczy, rzeczywiście lub pozornie obciąża albo uszkadza składniki swojego majątku, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Kto, w celu udaremnienia wykonania orzeczenia sądu lub innego organu państwowego, udaremnia lub uszczupla zaspokojenie swojego wierzyciela przez to, że usuwa, ukrywa, zbywa, darowuje, niszczy, rzeczywiście lub pozornie obciąża albo uszkadza składniki swojego majątku zajęte lub zagrożone zajęciem, bądź usuwa znaki zajęcia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 3. Jeżeli czyn określony w § 1 wyrządził szkodę wielu wierzycielom, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
inwestycje.pl